Recap

Licensed to Pittsburgh Aquatics   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 10/18/2013 05:05 PM
                  Pitt Blue-Gold Intrasquad Meet - 10/18/2013                  
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
PITT PANTHER:   306.15   1/29/2011 Mallory Mullady, PITT                       
  TREES POOL:   321.30   2/26/2010 Amanda Burke                 R              
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saunders, Rachel W        FR BLUE-AM                   NP     269.40    9  
  2 Winkelmann, Sam L         SO BLUE-AM                   NP     256.50    4  
  3 Ciotti, Kim E             SR GOLD-AM                   NP     241.43    3  
 
Event 2  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
PITT PANTHER:   409.75   1/27/2008 Jeremy Stultz at Pitt vs. UVA,, PITT        
  TREES POOL:   424.25    2/1/1998 Rio Ramirez, Miami                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Galante, Anthony          FR BLUE-AM                   NP     321.46    9  
  2 Lenhart, Jacob            FR GOLD-AM                   NP     244.35    4  
 
Event 3  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
BLUE/GOLD ME:   1:45.42  10/15/2004 Shoust, Snyder, O'Hara, Brown, PITT        
PITT PANTHER:   1:41.18   2/27/2013 Joanna Budzis, Camille Dixon,, PITT        
                         Veronica Lee, Danielle des Tombe at 2013 BE Champs
  TREES POOL:   1:38.68   2/15/2012 Louisville, University of                  
                         K Brandenburg, L Rogers, L Thompson, A Cole       
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blue Team-AM  'A'                                      NT    1:45.79   11  
     1) Sarjeant, Tatyanna B JR         2) r:NRT Lee, Veronica SR         
     3) r:NRT Meixner, Mackenzie SO     4) r:NRT Iwanicki, Alex SO        
              27.11       56.71 (29.60)     1:22.02 (25.31)     1:45.79 (23.77)
  2 Gold Team-AM  'A'                                      NT    1:46.62    4  
     1) Wegescheide, Blair M SO         2) r:NRT Dixon, Cam JR            
     3) r:NRT Summa, Athena FR          4) r:NRT des Tombe, Dani JR       
              27.32       56.66 (29.34)     1:23.28 (26.62)     1:46.62 (23.34)
  3 Gold Team-AM  'B'                                      NT    1:50.00    2  
     1) Waugaman, Brooke N JR           2) r:NRT Wells, Madeline FR       
     3) r:NRT Mills, Lauren JR          4) r:NRT Pocsai, Melissa FR       
              28.15       59.38 (31.23)     1:25.83 (26.45)     1:50.00 (24.17)
  4 Blue Team-AM  'B'                                      NT    1:51.03  
     1) Nederlanden, Jessica T JR       2) r:NRT Cichowska, Kinga FR      
     3) r:NRT Lisella, Nina SR          4) r:NRT DeWitt, Bethany SO       
              27.94       58.65 (30.71)     1:25.95 (27.30)     1:51.03 (25.08)
  5 Gold Team-AM  'C'                                      NT   x1:54.40  
     1) Rodenkirk, Lindsey H SO         2) r:NRT Yuan, Charlene FR        
     3) r:NRT Matevish, Lauren SR       4) r:NRT Feltman, Maggie FR       
              29.51     1:01.16 (31.65)     1:29.18 (28.02)     1:54.40 (25.22)
  6 Blue Team-AM  'C'                                      NT   x1:55.97  
     1) Harrison, Julie S SR            2) r:NRT Marcelle, Maddie SO      
     3) r:NRT Zetlmeisl, Sarah JR       4) r:NRT Ritter, Kaleigh SO       
              29.86     1:01.34 (31.48)     1:30.52 (29.18)     1:55.97 (25.45)
 
Event 4  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
BLUE/GOLD ME:   1:32.77   10/9/2010 Maczewski,Solari,McLaren,Dubie, PITT       
                         l                                                 
PITT PANTHER:   1:27.34   2/27/2013 Adam Maczewski, Luke Nosbisch, PITT-AM     
                         Kourosh Ahani, Alex Rodenkirk at 2013 BE Champs   
  TREES POOL:   1:25.97   2/15/2012 Louisville, University of                  
                         B Andrews, K Chastain, R Collins, C Blondell      
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gold Team-AM  'A'                                      NT    1:32.19   11  
     1) Rice, Mack R SO                 2) r:+0.26 Nosbisch, Luke JR      
     3) r:+0.23 Ahani, Kourosh JR       4) r:+0.18 Sweeney, David SO      
              23.91       49.70 (25.79)     1:11.63 (21.93)     1:32.19 (20.56)
  2 Gold Team-AM  'B'                                      NT    1:34.65    4  
     1) Cooney, Mark T SO               2) r:+0.19 Hausler, Ryan FR       
     3) r:+0.28 Vogel, Martin SO        4) r:+0.16 Heiden, Sean SO        
              24.32       51.00 (26.68)     1:14.04 (23.04)     1:34.65 (20.61)
  3 Blue Team-AM  'A'                                      NT    1:34.91    2  
     1) Lierley, Zachary FR             2) r:+0.24 O'Prey, Connor SO      
     3) r:+0.25 Lierley, Jon JR         4) r:+0.28 Rodenkirk, Alex SR     
              25.39       51.48 (26.09)     1:14.32 (22.84)     1:34.91 (20.59)
  4 Blue Team-AM  'B'                                      NT    1:35.87  
     1) Tankle, Matt G SO               2) r:+0.16 Larson, Gabriel FR     
     3) r:+0.16 Tovey, Jacob FR         4) r:+0.09 Warrington, Avery SO   
              24.43       50.55 (26.12)     1:14.65 (24.10)     1:35.87 (21.22)
  5 Blue Team-AM  'C'                                      NT   x1:37.44  
     1) Notarianni, Joey G SO           2) r:+0.36 Cook, Alex SO          
     3) r:+0.21 McCarthy, Andrew SO     4) r:+0.36 Simmer, Scott FR       
              24.26       50.62 (26.36)     1:15.06 (24.44)     1:37.44 (22.38)
  6 Gold Team-AM  'C'                                      NT   x1:38.81  
     1) Gray, Spencer FR                2) r:+0.07 Calegan, Haden FR      
     3) r:+0.52 Smith, Nathan FR        4) r:+0.13 Wenner, Seth FR        
              26.49       52.99 (26.50)     1:17.21 (24.22)     1:38.81 (21.60)
 
Event 5  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
BLUE/GOLD ME:   10:12.61  10/11/2002 Emily Colley, PITT                        
PITT FRESHMA:   10:01.36    3/2/2013 Kaleigh Ritter/Big East Champs, PITT-AM   
PITT PANTHER:    9:55.38    3/2/2013 Kelsey Herbst at 2013 Big East, PITT      
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ritter, Kaleigh A         SO BLUE-AM                   NT   10:09.95    9  
     r:+0.80  27.94       58.33 (30.39)     1:29.15 (30.82)     2:00.29 (31.14)
        2:31.11 (30.82)     3:01.89 (30.78)     3:32.51 (30.62)     4:03.39 (30.88)
        4:34.17 (30.78)     5:04.81 (30.64)     5:35.15 (30.34)     6:05.72 (30.57)
        6:36.09 (30.37)     7:06.55 (30.46)     7:37.06 (30.51)     8:07.68 (30.62)
        8:38.44 (30.76)     9:09.41 (30.97)     9:40.04 (30.63)    10:09.95 (29.91)
  2 Matevish, Lauren E        SR GOLD-AM                   NT   10:19.37    4  
     r:+0.76  28.24       58.72 (30.48)     1:29.78 (31.06)     2:00.83 (31.05)
        2:31.75 (30.92)     3:02.77 (31.02)     3:33.38 (30.61)     4:04.17 (30.79)
        4:35.22 (31.05)     5:06.57 (31.35)     5:37.91 (31.34)     6:09.31 (31.40)
        6:40.65 (31.34)     7:12.13 (31.48)     7:43.44 (31.31)     8:14.87 (31.43)
        8:46.66 (31.79)     9:18.26 (31.60)     9:49.34 (31.08)    10:19.37 (30.03)
  3 Sarjeant, Tatyanna B      JR BLUE-AM                   NT   10:24.25    3  
     r:+0.78  28.93       59.71 (30.78)     1:30.64 (30.93)     2:01.87 (31.23)
        2:33.02 (31.15)     3:04.21 (31.19)     3:35.40 (31.19)     4:06.83 (31.43)
        4:38.33 (31.50)     5:09.81 (31.48)     5:40.90 (31.09)     6:11.91 (31.01)
        6:43.03 (31.12)     7:14.53 (31.50)     7:46.20 (31.67)     8:17.59 (31.39)
        8:49.41 (31.82)     9:20.99 (31.58)     9:52.69 (31.70)    10:24.25 (31.56)
  4 Ford, Amanda J            SO GOLD-AM                   NT   10:50.77    2  
     r:+0.90  30.01     1:02.42 (32.41)     1:34.92 (32.50)     2:07.62 (32.70)
        2:40.37 (32.75)     3:13.08 (32.71)     3:45.91 (32.83)     4:18.55 (32.64)
        4:51.33 (32.78)     5:24.06 (32.73)     5:56.80 (32.74)     6:29.49 (32.69)
        7:02.14 (32.65)     7:34.90 (32.76)     8:07.82 (32.92)     8:40.25 (32.43)
        9:13.15 (32.90)     9:46.09 (32.94)    10:18.90 (32.81)    10:50.77 (31.87)
 
Event 6  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
BLUE/GOLD ME:   9:28.58  10/12/2001 Eric Limkemann, PITT                       
PITT FRESHMA:   9:13.05   2/17/2001 Eric Limkemann/Big East Champi, PITT       
PITT PANTHER:   9:09.30   2/21/2002 Eric Limkemann (So), at Big Ea, PITT       
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simmer, Scott             FR BLUE-AM                   NT    9:23.74    9  
     r:+0.79  26.14       54.22 (28.08)     1:22.82 (28.60)     1:51.40 (28.58)
        2:19.92 (28.52)     2:48.32 (28.40)     3:16.45 (28.13)     3:44.96 (28.51)
        4:13.30 (28.34)     4:41.73 (28.43)     5:09.91 (28.18)     5:38.16 (28.25)
        6:06.50 (28.34)     6:34.87 (28.37)     7:03.24 (28.37)     7:31.59 (28.35)
        7:59.97 (28.38)     8:28.38 (28.41)     8:56.65 (28.27)     9:23.74 (27.09)
  2 Gray, Spencer             FR GOLD-AM                   NT    9:38.59    4  
     r:+0.81  25.92       54.46 (28.54)     1:23.42 (28.96)     1:52.65 (29.23)
        2:21.71 (29.06)     2:50.99 (29.28)     3:20.04 (29.05)     3:49.19 (29.15)
        4:18.36 (29.17)     4:47.55 (29.19)     5:16.69 (29.14)     5:45.64 (28.95)
        6:14.54 (28.90)     6:43.74 (29.20)     7:13.01 (29.27)     7:42.13 (29.12)
        8:11.40 (29.27)     8:40.88 (29.48)     9:10.13 (29.25)     9:38.59 (28.46)
  3 Nosbisch, Luke M          JR GOLD-AM                   NT    9:52.83    3  
     r:+0.70  24.91       52.54 (27.63)     1:21.09 (28.55)     1:49.66 (28.57)
        2:18.61 (28.95)     2:47.97 (29.36)     3:17.74 (29.77)     3:47.69 (29.95)
        4:17.91 (30.22)     4:48.44 (30.53)     5:19.63 (31.19)     5:50.09 (30.46)
        6:20.02 (29.93)     6:51.08 (31.06)     7:22.18 (31.10)     7:53.13 (30.95)
        8:22.10 (28.97)     8:53.36 (31.26)     9:23.95 (30.59)     9:52.83 (28.88)
  4 McCarthy, Andrew C        SO BLUE-AM                   NT   10:01.94    2  
     r:+0.79  26.59       55.76 (29.17)     1:25.47 (29.71)     1:55.27 (29.80)
        2:25.24 (29.97)     2:55.39 (30.15)     3:25.78 (30.39)     3:56.32 (30.54)
        4:27.00 (30.68)     4:57.80 (30.80)     5:28.56 (30.76)     5:59.27 (30.71)
        6:29.91 (30.64)     7:00.84 (30.93)     7:31.47 (30.63)     8:02.13 (30.66)
        8:32.33 (30.20)     9:02.70 (30.37)     9:32.91 (30.21)    10:01.94 (29.03)
 
Event 7  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
BLUE/GOLD ME:   1:50.44  10/13/2006 Kristin Brown, PITT                        
PITT FRESHMA:   1:49.65   2/19/2010 Joanna Budzis/Big East Champio, PITT       
PITT PANTHER:   1:47.38    3/9/2007 Kristin Brown at 2007 NCAA Cha, PITT       
  TREES POOL:   1:45.96   2/17/2010 Morgan Callaway                            
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 des Tombe, Dani L         JR GOLD-AM                   NT    1:53.90    9  
     r:+0.73  26.72       55.37 (28.65)     1:24.84 (29.47)     1:53.90 (29.06)
  2 Ritter, Kaleigh A         SO BLUE-AM                   NT    1:55.85    4  
     r:+0.77  27.04       56.24 (29.20)     1:26.00 (29.76)     1:55.85 (29.85)
  3 DeWitt, Bethany J         SO BLUE-AM                   NT    1:57.16    3  
     r:+0.76  28.15       57.96 (29.81)     1:28.08 (30.12)     1:57.16 (29.08)
  4 Iwanicki, Alex A          SO BLUE-AM                   NT    1:57.64    2  
     r:+0.76  28.13       57.99 (29.86)     1:28.14 (30.15)     1:57.64 (29.50)
  5 Ford, Amanda J            SO GOLD-AM                   NT    2:02.85    1  
     r:+0.85  29.05     1:00.15 (31.10)     1:31.62 (31.47)     2:02.85 (31.23)
 
Event 8  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
BLUE/GOLD ME:   1:40.91  10/10/2003 Eric Limkemann, PITT                       
PITT FRESHMA:   1:37.19    3/1/2013 David Sweeney/2013 Big East Ch, PITT       
PITT PANTHER:   1:36.89   2/15/2012 Hussein M. Medhat, PITT                    
  TREES POOL:   1:33.44   2/17/2012 Joao B De Lucca                            
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sweeney, David M          SO GOLD-AM                   NT    1:41.34    9  
     r:+0.80  23.51       49.91 (26.40)     1:16.55 (26.64)     1:41.34 (24.79)
  2 Rodenkirk, Alex B         SR BLUE-AM                   NT    1:41.36    4  
     r:+0.71  23.78       49.94 (26.16)     1:16.29 (26.35)     1:41.36 (25.07)
  3 Warrington, Avery M       SO BLUE-AM                   NT    1:42.56    3  
     r:+0.68  23.63       50.14 (26.51)     1:17.06 (26.92)     1:42.56 (25.50)
 
Event 9  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
BLUE/GOLD ME:   56.98  10/13/2006 Lisa McDonnell, PITT                         
PITT FRESHMA:   54.72   2/19/2009 Joanna Budzis/Big East Champio, PITT         
PITT PANTHER:   54.72   2/17/2010 Joanna Budzis at 2010 Big East, PITT-AM      
  TREES POOL:   53.32   2/17/2012 Kelly L Ryan             Notre               
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sarjeant, Tatyanna B      JR BLUE-AM                   NT      59.02    9  
              29.12       59.02 (29.90)                                        
  2 Wegescheide, Blair M      SO GOLD-AM                   NT      59.11    4  
              29.35       59.11 (29.76)                                        
  3 Nederlanden, Jessica T    JR BLUE-AM                   NT      59.24    3  
              28.78       59.24 (30.46)                                        
  4 Waugaman, Brooke N        JR GOLD-AM                   NT    1:00.20    2  
              29.30     1:00.20 (30.90)                                        
  5 Rodenkirk, Lindsey H      SO GOLD-AM                   NT    1:01.38    1  
              30.14     1:01.38 (31.24)                                        
  6 Harrison, Julie S         SR BLUE-AM                   NT    1:02.49  
              30.69     1:02.49 (31.80)                                        
  7 Pocsai, Melissa           FR GOLD-AM                   NT   x1:02.54  
              30.51     1:02.54 (32.03)                                        
 
Event 10  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
BLUE/GOLD ME:   50.51  10/10/2003 Eric Bugby, PITT                             
PITT FRESHMA:   47.73   2/19/2010 Adam Maczewski/BIg East Champi, PITT-AM      
PITT PANTHER:   47.09    3/1/2013 Adam Z. Maczewski, PITT-AM                   
  TREES POOL:   46.61   2/17/2012 Brendon R Andrews                            
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tankle, Matt G            SO BLUE-AM                   NT      51.79    9  
              25.47       51.79 (26.32)                                        
  2 Notarianni, Joey G        SO BLUE-AM                   NT      52.13    4  
              25.41       52.13 (26.72)                                        
  3 Cooney, Mark T            SO GOLD-AM                   NT      52.40    3  
              25.52       52.40 (26.88)                                        
  4 Lierley, Zachary          FR BLUE-AM                   NT      52.82    2  
              25.90       52.82 (26.92)                                        
  5 Ahani, Kourosh            JR GOLD-AM                   NT      53.39    1  
              25.95       53.39 (27.44)                                        
 
Event 11  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
BLUE/GOLD ME:   1:04.45   10/9/2010 Laura Barnes, PITT                         
PITT FRESHMA:   1:01.80   2/15/2012 Cam Dixon, PITT                            
PITT PANTHER:   1:01.74    3/1/2013 Camille Dixon, PITT-AM                     
  TREES POOL:     59.64   2/19/2010 Samantha Maxwell                           
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dixon, Cam C              JR GOLD-AM                   NT    1:04.24    9  
     r:+0.69  30.48     1:04.24 (33.76)                                        
  2 Cichowska, Kinga          FR BLUE-AM                   NT    1:06.36    4  
     r:+0.85  31.43     1:06.36 (34.93)                                        
  3 Marcelle, Maddie E        SO BLUE-AM                   NT    1:08.07    3  
     r:+0.80  31.91     1:08.07 (36.16)                                        
  4 Yuan, Charlene            FR GOLD-AM                   NT    1:09.08    2  
     r:+0.73  32.90     1:09.08 (36.18)                                        
  5 Wells, Madeline           FR GOLD-AM                   NT    1:09.15    1  
     r:+0.76  32.67     1:09.15 (36.48)                                        
  6 Zetlmeisl, Sarah M        JR BLUE-AM                   NT    1:11.31  
     r:+0.83  34.19     1:11.31 (37.12)                                        
 
Event 12  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
BLUE/GOLD ME:   56.06  10/13/2006 Adam Plutecki, PITT                          
PITT FRESHMA:   54.27    3/5/1998 Devin Meece/Am.Short Course Ch, PITT         
PITT PANTHER:   53.81   1/28/2007 Adam Plutecki (SO)  Pitt vs. U, PITT         
  TREES POOL:   53.17   2/18/2012 Carlos Almeida                               
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nosbisch, Luke M          JR GOLD-AM                   NT      56.97    9  
     r:+0.69  26.49       56.97 (30.48)                                        
  2 Cook, Alex F              SO BLUE-AM                   NT      58.01    4  
     r:+0.80  27.20       58.01 (30.81)                                        
  3 Larson, Gabriel           FR BLUE-AM                   NT      58.15    3  
     r:+0.67  27.05       58.15 (31.10)                                        
  4 O'Prey, Connor T          SO BLUE-AM                   NT      58.70    2  
     r:+0.66  27.50       58.70 (31.20)                                        
  5 Hausler, Ryan             FR GOLD-AM                   NT      59.51    1  
     r:+0.71  27.94       59.51 (31.57)                                        
  6 Calegan, Haden            FR GOLD-AM                   NT      59.84  
     r:+0.68  27.55       59.84 (32.29)                                        
 
Event 13  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
BLUE/GOLD ME:   2:05.54  10/14/2005 Amy Miteff, PITT                           
PITT FRESHMA:   2:01.38   2/20/2003 Nicole Ebert/Big East Champion, PITT       
PITT PANTHER:   2:00.16   2/23/2008 Agnes Mago at 2008  Big East S, PITT       
  TREES POOL:   1:54.43   2/18/2012 Amanda L Nugent                            
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lee, Veronica A           SR BLUE-AM                   NT    2:04.07    9  
     r:+0.78  27.70       58.67 (30.97)     1:30.81 (32.14)     2:04.07 (33.26)
  2 Summa, Athena             FR GOLD-AM                   NT    2:08.35    4  
     r:+0.80  28.76     1:01.03 (32.27)     1:34.52 (33.49)     2:08.35 (33.83)
  3 Bolek, Emily E            JR BLUE-AM                   NT    2:08.58    3  
     r:+0.77  30.16     1:03.84 (33.68)     1:35.85 (32.01)     2:08.58 (32.73)
  4 Matevish, Lauren E        SR GOLD-AM                   NT    2:14.50    2  
     r:+0.80  29.98     1:04.49 (34.51)     1:39.60 (35.11)     2:14.50 (34.90)
  5 Lisella, Nina M           SR BLUE-AM                   NT    2:15.28    1  
     r:+0.77  30.21     1:05.33 (35.12)     1:40.30 (34.97)     2:15.28 (34.98)
 
Event 14  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
BLUE/GOLD ME:   1:51.05  10/12/2012 Martin Vogel, PITT                         
PITT FRESHMA:   1:46.40   2/15/2012 Jon Lierley, PITT                          
PITT PANTHER:   1:46.40   2/15/2012 Jon Lierley, PITT-AM                       
  TREES POOL:   1:44.74   2/18/2012 Jonathan L Williamson                      
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lierley, Jon D            JR BLUE-AM                   NT    1:51.43    9  
     r:+0.73  24.98       53.90 (28.92)     1:22.58 (28.68)     1:51.43 (28.85)
  2 Vogel, Martin V           SO GOLD-AM                   NT    1:51.65    4  
     r:+0.74  25.33       53.88 (28.55)     1:23.40 (29.52)     1:51.65 (28.25)
  3 Rice, Mack R              SO GOLD-AM                   NT    1:53.20    3  
     r:+0.79  26.07       55.03 (28.96)     1:24.06 (29.03)     1:53.20 (29.14)
  4 Tovey, Jacob              FR BLUE-AM                   NT    1:53.52    2  
     r:+0.66  25.73       55.12 (29.39)     1:24.54 (29.42)     1:53.52 (28.98)
  5 Gray, Spencer             FR GOLD-AM                   NT    1:56.79    1  
     r:+0.79  26.43       55.97 (29.54)     1:26.38 (30.41)     1:56.79 (30.41)
 
Event 15  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
BLUE/GOLD ME:   23.82  10/13/2006 Kristin Brown, PITT                          
PITT FRESHMA:   23.13   2/16/2012 Dani des Tombe at the, PITT                  
PITT PANTHER:   22.86   2/16/2011 Kristen L. McMullan at 2011 Bi, PITT-AM      
  TREES POOL:   22.47   2/18/2010 Amywren Miller                               
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pocsai, Melissa           FR GOLD-AM                   NT      24.24    9  
          r:+0.68                                                              
  2 Iwanicki, Alex A          SO BLUE-AM                   NT      24.42    4  
          r:+0.74                                                              
  3 Nederlanden, Jessica T    JR BLUE-AM                   NT      24.46    3  
          r:+0.70                                                              
  4 Meixner, Mackenzie A      SO BLUE-AM                   NT      24.55    2  
          r:+0.73                                                              
  5 Mills, Lauren K           JR GOLD-AM                   NT      24.58    1  
          r:+0.66                                                              
  6 Wegescheide, Blair M      SO GOLD-AM                   NT      25.24  
          r:+0.74                                                              
  7 Feltman, Maggie           FR GOLD-AM                   NT     x25.79  
  8 Zetlmeisl, Sarah M        JR BLUE-AM                   NT     x28.83  
          r:+0.77                                                              
 
Event 16  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
BLUE/GOLD ME:   20.96  10/10/2003 Tommy Bird, PITT                             
PITT FRESHMA:   20.31   2/20/2003 Darryl Washington/Big East Cha, PITT         
PITT PANTHER:   19.87   2/15/2001 Michael Grube at 2001 Big East, PITT         
  TREES POOL:   19.08   2/18/2010 Josh Schneider                               
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heiden, Sean D            SO GOLD-AM                   NT      21.24    9  
          r:+0.74                                                              
  2 Rodenkirk, Alex B         SR BLUE-AM                   NT      21.42    4  
          r:+0.68                                                              
  3 Smith, Nathan             FR GOLD-AM                   NT      21.74    3  
          r:+0.65                                                              
  4 Wenner, Seth              FR GOLD-AM                   NT      21.95    2  
          r:+0.66                                                              
  5 Warrington, Avery M       SO BLUE-AM                   NT      21.98    1  
          r:+0.64                                                              
 -- Ahani, Kourosh            JR GOLD-AM                   NT         DQ  
          r:+0.71                                                              
 
Event 17  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
PITT PANTHER:   408.40    2/2/2008 Alex Volovetski at Pitt vs. Du, PITT        
  TREES POOL:   408.40    2/1/2008 Alex Volovetski, PITT                       
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Snyder, Aaron L           SR GOLD-AM                   NP     332.63    9  
  2 Bergman, Harry A          JR BLUE-AM                   NP     326.63    4  
 
Event 18  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
PITT PANTHER:   321.60    3/1/1999 Jamie Tomazich, PITT                        
  TREES POOL:   381.70   2/27/2010 Amanda Burke                Ri              
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brungo, Tori L            SR BLUE-AM                   NP     257.03    9  
  2 Williams, Kelsey          FR GOLD-AM                   NP     254.92    4  
  3 Sheaffer, Alec D          JR GOLD-AM                   NP     252.83    3  
  4 Waltz, Leigh A            SR GOLD-AM                   NP     248.77    2  
 
Event 19  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
BLUE/GOLD ME:   51.25  10/14/2005 Kristin Brown, PITT                          
PITT FRESHMA:   50.98   2/21/2009 Elena Spak/Big East Championsh, PITT         
PITT PANTHER:   49.98   2/18/2006 Jordan Wallace at 2006  Big Ea, PITT         
  TREES POOL:   48.49   2/20/2010 Kayla Andrews                                
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 des Tombe, Dani L         JR GOLD-AM                   NT      52.47    9  
     r:+0.71  25.29       52.47 (27.18)                                        
  2 Nederlanden, Jessica T    JR BLUE-AM                   NT      52.86    4  
     r:+0.69  25.44       52.86 (27.42)                                        
  3 Mills, Lauren K           JR GOLD-AM                   NT      53.21    3  
     r:+0.62  25.91       53.21 (27.30)                                        
  4 Pocsai, Melissa           FR GOLD-AM                   NT      53.87    2  
     r:+0.68  25.94       53.87 (27.93)                                        
  5 Meixner, Mackenzie A      SO BLUE-AM                   NT      54.25    1  
     r:+0.75  26.36       54.25 (27.89)                                        
  6 Iwanicki, Alex A          SO BLUE-AM                   NT      55.24  
     r:+0.73  26.43       55.24 (28.81)                                        
  7 DeWitt, Bethany J         SO BLUE-AM                   NT     x56.10  
     r:+0.76  26.77       56.10 (29.33)                                        
  8 Feltman, Maggie           FR GOLD-AM                   NT     x56.52  
     r:+0.77  27.48       56.52 (29.04)                                        
 
Event 20  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
BLUE/GOLD ME:   46.01   10/9/2009 Jake Lucas/David Sweeney-2012, PITT          
PITT FRESHMA:   44.26    3/2/2013 David Sweeney/2013 Big East Ch, PITT         
PITT PANTHER:   43.69   2/21/2002 Michael Grube (Jr) at Big East, PITT         
  TREES POOL:   42.67   2/18/2012 Joao B De Lucca                              
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sweeney, David M          SO GOLD-AM                   NT      46.30    9  
     r:+0.76  22.36       46.30 (23.94)                                        
  2 Warrington, Avery M       SO BLUE-AM                   NT      46.55    4  
     r:+0.65  22.96       46.55 (23.59)                                        
  3 Rodenkirk, Alex B         SR BLUE-AM                   NT      46.86    3  
     r:+0.70  22.65       46.86 (24.21)                                        
  4 Smith, Nathan             FR GOLD-AM                   NT      48.06    2  
     r:+0.66  22.96       48.06 (25.10)                                        
  5 Heiden, Sean D            SO GOLD-AM                   NT      48.51    1  
     r:+0.68  23.31       48.51 (25.20)                                        
  6 Wenner, Seth              FR GOLD-AM                   NT     x48.77  
     r:+0.72  23.22       48.77 (25.55)                                        
 
Event 21  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
BLUE/GOLD ME:   2:03.65  10/13/2006 Andrea Shoust, PITT                        
PITT FRESHMA:   1:57.79   2/20/2009 Joanna Budzis/Big East Champio, PITT       
PITT PANTHER:   1:57.65   3/20/2003 Carolyne G. Savini at 2003  NC, PITT       
  TREES POOL:   1:55.56   2/18/2012 Kelly L Ryan                               
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sarjeant, Tatyanna B      JR BLUE-AM                   NT    2:05.10    9  
              30.21     1:02.02 (31.81)     1:33.30 (31.28)     2:05.10 (31.80)
  2 Waugaman, Brooke N        JR GOLD-AM                   NT    2:09.00    4  
              29.89     1:02.29 (32.40)     1:35.62 (33.33)     2:09.00 (33.38)
  3 Wegescheide, Blair M      SO GOLD-AM                   NT    2:10.52    3  
              31.30     1:04.39 (33.09)     1:37.85 (33.46)     2:10.52 (32.67)
  4 Rodenkirk, Lindsey H      SO GOLD-AM                   NT    2:14.46    2  
              31.43     1:05.23 (33.80)     1:40.46 (35.23)     2:14.46 (34.00)
  5 Harrison, Julie S         SR BLUE-AM                   NT    2:14.81    1  
              32.46     1:06.21 (33.75)     1:40.82 (34.61)     2:14.81 (33.99)
 
Event 22  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
BLUE/GOLD ME:   1:50.21  10/12/2001 Steve Siler, PITT                          
PITT FRESHMA:   1:46.49   2/20/2010 Adam Maczewski/Big East Champi, PITT       
PITT PANTHER:   1:44.57  11/16/2000 Steve Siler (Jr) at Nike Cup,, PITT        
  TREES POOL:   1:42.73   2/18/2012 Pedro D Oliveira                           
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lierley, Zachary          FR BLUE-AM                   NT    1:51.53    9  
              26.57       54.82 (28.25)     1:23.36 (28.54)     1:51.53 (28.17)
  2 Tankle, Matt G            SO BLUE-AM                   NT    1:51.89    4  
              27.00       55.70 (28.70)     1:23.99 (28.29)     1:51.89 (27.90)
  3 Rice, Mack R              SO GOLD-AM                   NT    1:55.97    3  
              27.38       56.31 (28.93)     1:26.13 (29.82)     1:55.97 (29.84)
  4 Cooney, Mark T            SO GOLD-AM                   NT    1:57.11    2  
              27.48       56.62 (29.14)     1:26.88 (30.26)     1:57.11 (30.23)
  5 Notarianni, Joey G        SO BLUE-AM                   NT    1:58.55    1  
              27.20       56.48 (29.28)     1:27.62 (31.14)     1:58.55 (30.93)
  6 Simmer, Scott             FR BLUE-AM                   NT   x2:03.67  
              29.66     1:01.22 (31.56)     1:32.74 (31.52)     2:03.67 (30.93)
  7 McCarthy, Andrew C        SO BLUE-AM                   NT   x2:10.15  
              30.32     1:03.19 (32.87)     1:36.96 (33.77)     2:10.15 (33.19)
 
Event 23  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
BLUE/GOLD ME:   2:19.11   10/9/2009 Laura Barnes, PITT                         
PITT FRESHMA:   2:14.78   2/15/2012 Cam Dixon, PITT-AM                         
PITT PANTHER:   2:12.93    3/2/2013 Veronica Lee, PITT-AM                      
  TREES POOL:   2:07.69   2/18/2012 Gisselle M Kohoyda                         
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lee, Veronica A           SR BLUE-AM                   NT    2:16.85    9  
     r:+0.80  31.43     1:06.10 (34.67)     1:41.36 (35.26)     2:16.85 (35.49)
  2 Cichowska, Kinga          FR BLUE-AM                   NT    2:20.39    4  
     r:+0.81  32.34     1:08.48 (36.14)     1:45.33 (36.85)     2:20.39 (35.06)
  3 Dixon, Cam C              JR GOLD-AM                   NT    2:20.71    3  
     r:+0.72  32.05     1:07.84 (35.79)     1:44.16 (36.32)     2:20.71 (36.55)
  4 Yuan, Charlene            FR GOLD-AM                   NT    2:28.40    2  
     r:+0.73  34.55     1:12.08 (37.53)     1:49.90 (37.82)     2:28.40 (38.50)
  5 Marcelle, Maddie E        SO BLUE-AM                   NT    2:30.11    1  
     r:+0.80  34.03     1:12.36 (38.33)     1:50.96 (38.60)     2:30.11 (39.15)
  6 Wells, Madeline           FR GOLD-AM                   NT    2:32.11  
     r:+0.77  34.11     1:12.40 (38.29)     1:51.80 (39.40)     2:32.11 (40.31)
  7 Zetlmeisl, Sarah M        JR BLUE-AM                   NT   x2:33.54  
     r:+0.81  35.77     1:14.45 (38.68)     1:53.66 (39.21)     2:33.54 (39.88)
 
Event 24  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
BLUE/GOLD ME:   2:00.51  10/13/2006 Adam Plutecki, PITT                        
PITT FRESHMA:   1:59.69   2/18/1998 Devin, Meece/Big East Champion, PITT       
PITT PANTHER:   1:57.06   1/12/2007 Adam Plutecki (SO) Pitt vs. MD, PITT       
  TREES POOL:   1:54.85   2/20/2010 Carlos Almeida                             
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cook, Alex F              SO BLUE-AM                   NT    2:06.12    9  
     r:+0.78  28.79     1:00.67 (31.88)     1:32.96 (32.29)     2:06.12 (33.16)
  2 Nosbisch, Luke M          JR GOLD-AM                   NT    2:06.49    4  
     r:+0.71  28.82     1:01.81 (32.99)     1:34.22 (32.41)     2:06.49 (32.27)
  3 Larson, Gabriel           FR BLUE-AM                   NT    2:08.71    3  
     r:+0.70  28.49     1:01.68 (33.19)     1:34.82 (33.14)     2:08.71 (33.89)
  4 O'Prey, Connor T          SO BLUE-AM                   NT    2:14.06    2  
     r:+0.65  30.11     1:04.82 (34.71)     1:39.25 (34.43)     2:14.06 (34.81)
  5 Hausler, Ryan             FR GOLD-AM                   NT    2:14.42    1  
     r:+0.78  29.49     1:03.40 (33.91)     1:38.69 (35.29)     2:14.42 (35.73)
  6 Calegan, Haden            FR GOLD-AM                   NT    2:15.18  
     r:+0.69  30.45     1:05.70 (35.25)     1:40.48 (34.78)     2:15.18 (34.70)
 
Event 25  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
BLUE/GOLD ME:   4:57.00  10/13/2006 Kristin Brown, PITT                        
PITT FRESHMA:   4:49.54   2/20/2003 Nicole Ebert/Big East Champion, PITT       
PITT PANTHER:   4:45.82   2/28/2013 Kelsey Herbst, PITT                        
  TREES POOL:   4:39.63   2/16/2012 Rachael E Burnett                          
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ritter, Kaleigh A         SO BLUE-AM                   NT    5:03.08    9  
     r:+0.79  27.85       58.21 (30.36)     1:28.68 (30.47)     1:59.54 (30.86)
        2:29.99 (30.45)     3:00.66 (30.67)     3:31.43 (30.77)     4:02.39 (30.96)
        4:33.23 (30.84)     5:03.08 (29.85)                                        
  2 Matevish, Lauren E        SR GOLD-AM                   NT    5:03.39    4  
     r:+0.77  28.05       58.60 (30.55)     1:29.28 (30.68)     2:00.02 (30.74)
        2:30.66 (30.64)     3:01.33 (30.67)     3:32.19 (30.86)     4:03.16 (30.97)
        4:34.02 (30.86)     5:03.39 (29.37)                                        
  3 des Tombe, Dani L         JR GOLD-AM                   NT    5:05.21    3  
     r:+0.79  28.46       58.99 (30.53)     1:30.11 (31.12)     2:01.21 (31.10)
        2:32.32 (31.11)     3:03.32 (31.00)     3:34.51 (31.19)     4:05.36 (30.85)
        4:36.02 (30.66)     5:05.21 (29.19)                                        
  4 DeWitt, Bethany J         SO BLUE-AM                   NT    5:12.53    2  
     r:+0.83  29.22     1:00.20 (30.98)     1:31.20 (31.00)     2:03.06 (31.86)
        2:34.36 (31.30)     3:06.10 (31.74)     3:37.91 (31.81)     4:09.87 (31.96)
        4:41.53 (31.66)     5:12.53 (31.00)                                        
  5 Bolek, Emily E            JR BLUE-AM                   NT    5:16.63    1  
     r:+0.85  29.90     1:01.82 (31.92)     1:33.46 (31.64)     2:05.34 (31.88)
        2:37.30 (31.96)     3:09.61 (32.31)     3:41.57 (31.96)     4:13.39 (31.82)
        4:45.50 (32.11)     5:16.63 (31.13)                                        
  6 Harrison, Julie S         SR BLUE-AM                   NT   x5:18.19  
     r:+0.87  29.30     1:00.44 (31.14)     1:32.39 (31.95)     2:04.71 (32.32)
        2:36.93 (32.22)     3:09.62 (32.69)     3:42.12 (32.50)     4:14.27 (32.15)
        4:46.36 (32.09)     5:18.19 (31.83)                                        
  7 Ford, Amanda J            SO GOLD-AM                   NT    5:27.33  
     r:+0.91  30.24     1:02.78 (32.54)     1:35.49 (32.71)     2:08.53 (33.04)
        2:41.38 (32.85)     3:14.27 (32.89)     3:47.38 (33.11)     4:20.48 (33.10)
        4:54.19 (33.71)     5:27.33 (33.14)                                        
 
Event 26  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
BLUE/GOLD ME:   4:34.79  10/19/2000 Eric Limkemann, PITT                       
PITT FRESHMA:   4:24.75   2/28/2013 David Sweeney/2013 Big East Ch, PITT       
PITT PANTHER:   4:23.16   2/20/2003 Eric Limkemann at 2003  Big Ea, PITT       
  TREES POOL:   4:18.50   2/16/2012 Frank K Dyer                               
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Martin V           SO GOLD-AM                   NT    4:40.74    9  
     r:+0.73  25.81       54.80 (28.99)     1:22.99 (28.19)     1:51.21 (28.22)
        2:19.65 (28.44)     2:48.54 (28.89)     3:16.90 (28.36)     3:45.52 (28.62)
        4:13.75 (28.23)     4:40.74 (26.99)                                        
  2 Gray, Spencer             FR GOLD-AM                   NT    4:42.11    4  
     r:+0.83  25.55       53.67 (28.12)     1:22.38 (28.71)     1:50.96 (28.58)
        2:19.48 (28.52)     2:48.12 (28.64)     3:16.95 (28.83)     3:45.81 (28.86)
        4:14.54 (28.73)     4:42.11 (27.57)                                        
  3 Sweeney, David M          SO GOLD-AM                   NT    4:43.27    3  
     r:+0.79  26.42       55.80 (29.38)     1:25.38 (29.58)     1:54.40 (29.02)
        2:23.43 (29.03)     2:52.60 (29.17)     3:21.93 (29.33)     3:50.83 (28.90)
        4:18.55 (27.72)     4:43.27 (24.72)                                        
  4 Simmer, Scott             FR BLUE-AM                   NT    4:43.43    2  
     r:+0.79  28.26       56.41 (28.15)     1:25.09 (28.68)     1:54.09 (29.00)
        2:23.17 (29.08)     2:52.34 (29.17)     3:21.19 (28.85)     3:48.78 (27.59)
        4:16.67 (27.89)     4:43.43 (26.76)                                        
  5 Tovey, Jacob              FR BLUE-AM                   NT    4:47.03    1  
     r:+0.73  26.35       55.37 (29.02)     1:25.01 (29.64)     1:54.36 (29.35)
        2:23.10 (28.74)     2:52.14 (29.04)     3:21.26 (29.12)     3:50.03 (28.77)
        4:18.87 (28.84)     4:47.03 (28.16)                                        
  6 Notarianni, Joey G        SO BLUE-AM                   NT    4:49.41  
     r:+0.78  25.70       53.49 (27.79)     1:22.05 (28.56)     1:51.60 (29.55)
        2:21.13 (29.53)     2:50.42 (29.29)     3:20.10 (29.68)     3:50.28 (30.18)
        4:20.67 (30.39)     4:49.41 (28.74)                                        
  7 McCarthy, Andrew C        SO BLUE-AM                   NT   x4:58.84  
     r:+0.79  25.97       54.79 (28.82)     1:24.93 (30.14)     1:55.35 (30.42)
        2:25.79 (30.44)     2:56.46 (30.67)     3:27.24 (30.78)     3:58.13 (30.89)
        4:28.93 (30.80)     4:58.84 (29.91)                                        
 
Event 27  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
BLUE/GOLD ME:   56.85  10/12/2012 Veronica Lee, PITT                           
PITT FRESHMA:   55.27   2/20/2009 Tamara Lelli/Big East Champion, PITT         
PITT PANTHER:   55.00   2/19/2004 Kelli Tielking at 2004 Big Eas, PITT         
  TREES POOL:   53.14   2/17/2012 Amanda L Nugent                              
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Summa, Athena             FR GOLD-AM                   NT      58.51    9  
     r:+0.81  27.69       58.51 (30.82)                                        
  2 Mills, Lauren K           JR GOLD-AM                   NT      58.67    4  
     r:+0.68  27.80       58.67 (30.87)                                        
  3 Meixner, Mackenzie A      SO BLUE-AM                   NT      58.84    3  
     r:+0.77  27.60       58.84 (31.24)                                        
  4 Bolek, Emily E            JR BLUE-AM                   NT      59.79    2  
     r:+0.79  28.28       59.79 (31.51)                                        
  5 Lisella, Nina M           SR BLUE-AM                   NT      59.85    1  
     r:+0.75  28.10       59.85 (31.75)                                        
 
Event 28  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
BLUE/GOLD ME:   48.71  10/12/2012 Kourosh Ahani, PITT                          
PITT FRESHMA:   47.37   2/17/2012 Kourosh Ahani      at the 2012, PITT         
PITT PANTHER:   46.74   2/26/2010 Kourosh Ahani at 2013 Big East, PITT-AM      
  TREES POOL:   46.44   2/19/2010 Josh Schneider                               
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ahani, Kourosh            JR GOLD-AM                   NT      49.06    9  
     r:+0.68  22.88       49.06 (26.18)                                        
  2 Lierley, Jon D            JR BLUE-AM                   NT      51.80    4  
     r:+0.76  24.31       51.80 (27.49)                                        
  3 Smith, Nathan             FR GOLD-AM                   NT      53.58    3  
     r:+0.63  24.99       53.58 (28.59)                                        
  4 O'Prey, Connor T          SO BLUE-AM                   NT      54.25    2  
     r:+0.64  24.55       54.25 (29.70)                                        
  5 Cooney, Mark T            SO GOLD-AM                   NT      54.52    1  
     r:+0.79  25.32       54.52 (29.20)                                        
  6 Tovey, Jacob              FR BLUE-AM                   NT      54.81  
     r:+0.71  25.55       54.81 (29.26)                                        
  7 Heiden, Sean D            SO GOLD-AM                   NT     x55.02  
     r:+0.71  25.57       55.02 (29.45)                                        
  8 Vogel, Martin V           SO GOLD-AM                   NT   x1:00.79  
     r:+0.74  25.60     1:00.79 (35.19)                                        
 
Event 29  Women 200 Yard IM
===============================================================================
BLUE/GOLD ME:   2:06.89  10/15/2004 Kathy Siuda, PITT                          
PITT FRESHMA:   2:01.12   2/18/2010 Joanna Budzis/Big East Champio, PITT       
PITT PANTHER:   2:00.00   2/28/2013 Joanna Budzis at 2013 Big East, PITT-AM    
  TREES POOL:   1:56.42   2/16/2012 Emma C Reaney                              
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lee, Veronica A           SR BLUE-AM                   NT    2:08.96    9  
     r:+0.78  27.64     1:01.67 (34.03)     1:38.43 (36.76)     2:08.96 (30.53)
  2 Dixon, Cam C              JR GOLD-AM                   NT    2:09.19    4  
     r:+0.67  27.94     1:01.12 (33.18)     1:38.80 (37.68)     2:09.19 (30.39)
  3 Cichowska, Kinga          FR BLUE-AM                   NT    2:10.26    3  
     r:+0.81  29.05     1:05.39 (36.34)     1:40.61 (35.22)     2:10.26 (29.65)
  4 Summa, Athena             FR GOLD-AM                   NT    2:10.77    2  
     r:+0.75  28.01     1:01.51 (33.50)     1:40.21 (38.70)     2:10.77 (30.56)
  5 Waugaman, Brooke N        JR GOLD-AM                   NT    2:13.55    1  
     r:+0.74  29.74     1:03.25 (33.51)     1:42.98 (39.73)     2:13.55 (30.57)
  6 Yuan, Charlene            FR GOLD-AM                   NT   x2:13.96  
     r:+0.68  29.69     1:04.97 (35.28)     1:42.97 (38.00)     2:13.96 (30.99)
  7 Wells, Madeline           FR GOLD-AM                   NT   x2:14.40  
     r:+0.80  29.37     1:03.65 (34.28)     1:42.57 (38.92)     2:14.40 (31.83)
  8 Marcelle, Maddie E        SO BLUE-AM                   NT    2:19.32  
     r:+0.79  30.22     1:06.42 (36.20)     1:45.80 (39.38)     2:19.32 (33.52)
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
BLUE/GOLD ME:   1:54.47  10/12/2012 Mack Rice, PITT                            
PITT FRESHMA:   1:48.47   2/28/2013 Mack Rice/2013 Big East Champs, PITT       
PITT PANTHER:   1:48.47   2/28/2013 Mackenzie Rice at 2013 Big Eas, PITT-AM    
  TREES POOL:   1:44.81   2/16/2012 William G Bass                             
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rice, Mack R              SO GOLD-AM                   NT    1:54.04    9  
     r:+0.75  25.12       53.73 (28.61)     1:27.54 (33.81)     1:54.04 (26.50)
  2 Lierley, Zachary          FR BLUE-AM                   NT    1:55.22    4  
     r:+0.72  25.61       53.84 (28.23)     1:27.68 (33.84)     1:55.22 (27.54)
  3 Larson, Gabriel           FR BLUE-AM                   NT    1:57.08    3  
     r:+0.66  25.11       56.21 (31.10)     1:29.27 (33.06)     1:57.08 (27.81)
  4 Lierley, Jon D            JR BLUE-AM                   NT    1:57.46    2  
     r:+0.76  25.03       55.89 (30.86)     1:30.40 (34.51)     1:57.46 (27.06)
  5 Calegan, Haden            FR GOLD-AM                   NT    2:01.85    1  
     r:+0.67  25.79       57.50 (31.71)     1:32.26 (34.76)     2:01.85 (29.59)
  6 Cook, Alex F              SO BLUE-AM                   NT   x2:03.08  
     r:+0.78  26.02       59.25 (33.23)     1:34.08 (34.83)     2:03.08 (29.00)
  7 Tankle, Matt G            SO BLUE-AM                   NT   x2:03.27  
     r:+0.68  26.31       57.71 (31.40)     1:34.57 (36.86)     2:03.27 (28.70)
  8 Hausler, Ryan             FR GOLD-AM                   NT    2:08.28  
     r:+0.80  26.58     1:00.25 (33.67)     1:37.11 (36.86)     2:08.28 (31.17)
 
Event 31  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
BLUE/GOLD ME:   3:33.30  10/10/2003 Savini, Livingstone, Brown, Mc, PITT       
                         Elroy                                             
PITT PANTHER:   3:21.31   2/18/2006 Jordan Wallace, Stacie Safritt, PITT       
                         , Kelly Redcay, Kristin Brown                     
  TREES POOL:   3:17.72   2/20/2010 West Virginia University                   
                         S Purtell, R Burnett, M Callaway, K Andrews       
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gold Team-AM  'A'                                      NT    3:34.97   11  
     1) des Tombe, Dani L JR            2) r:+0.30 Pocsai, Melissa FR     
     3) r:+0.15 Mills, Lauren JR        4) r:+0.41 Dixon, Cam JR          
     r:+0.72  25.55       52.74 (52.74)     1:18.21 (25.47)     1:46.53 (53.79)
        2:12.00 (25.47)     2:39.43 (52.90)     3:05.85 (26.42)     3:34.97 (55.54)
  2 Blue Team-AM  'A'                                      NT    3:35.56    4  
     1) Iwanicki, Alex A SO             2) r:+0.22 Nederlanden, Jessica JR
     3) r:+0.26 DeWitt, Bethany SO      4) r:NRT Sarjeant, Tatyanna JR    
     r:+0.77  26.33       55.79 (55.79)     1:20.47 (24.68)     1:48.27 (52.48)
        2:42.74 (54.47)   3:08.08 (1:19.81)     3:35.56 (27.48)                    
  3 Gold Team-AM  'B'                                      NT    3:46.25    2  
     1) Wegescheide, Blair M SO         2) r:+0.20 Wells, Madeline FR     
     3) r:+0.56 Feltman, Maggie FR      4) r:+0.19 Yuan, Charlene FR      
     r:+0.82  27.43       56.40 (56.40)     1:23.97 (27.57)     1:54.54 (58.14)
        2:21.90 (27.36)     2:51.49 (56.95)     3:17.72 (26.23)     3:46.25 (54.76)
  4 Blue Team-AM  'B'                                      NT    3:46.27  
     1) Meixner, Mackenzie A SO         2) r:+0.38 Lisella, Nina SR       
     3) r:+0.31 Harrison, Julie SR      4) r:+0.35 Ritter, Kaleigh SO     
     r:+0.75  26.53       55.44 (55.44)     1:22.67 (27.23)     1:53.67 (58.23)
        2:20.97 (27.30)     2:50.32 (56.65)     3:17.36 (27.04)     3:46.27 (55.95)
 -- Blue Team-AM  'C'                                      NT         DQ  
     1) Lee, Veronica A SR              2) r:+0.07 Cichowska, Kinga FR    
     3) r:+0.32 Bolek, Emily JR         4) r:-0.03 Zetlmeisl, Sarah JR    
     r:+0.76  27.27       57.12 (57.12)     1:24.13 (27.01)     1:53.18 (56.06)
        2:20.72 (27.54)     2:51.14 (57.96)     3:19.68 (28.54)        DQ (1:00.78)
 -- Gold Team-AM  'C'                                      NT         DQ  
     1) Waugaman, Brooke N JR           2) r:+0.33 Summa, Athena FR       
     3) r:-0.02 Rodenkirk, Lindsey SO   4) r:+0.46 Ford, Amanda SO        
     r:+0.74  27.57       57.40 (57.40)     1:24.44 (27.04)     1:53.85 (56.45)
        2:20.90 (27.05)     2:50.57 (56.72)     3:19.38 (28.81)        DQ (1:00.66)
 
Event 32  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
BLUE/GOLD ME:   3:08.20  10/10/2003 Webber, Washington, Kilroy, Pa, PITT       
                         trizzi                                            
PITT PANTHER:   2:55.87   2/21/2002 Miah Heath, Adam Webber, Max V, PITT       
                         onBodungen, Mike Grube                            
  TREES POOL:   2:52.58   2/18/2012 Louisville, University of                  
                         B Andrews, S Hoekstra, C Blondell, J De Lucca     
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gold Team-AM  'A'                                      NT    3:07.04   11  
     1) Sweeney, David M SO             2) r:+0.19 Ahani, Kourosh JR      
     3) r:+0.30 Smith, Nathan FR        4) r:+0.17 Heiden, Sean SO        
     r:+0.81  22.80       46.93 (46.93)     1:09.00 (22.07)     1:33.69 (46.76)
        1:55.55 (21.86)     2:20.26 (46.57)     2:42.42 (22.16)     3:07.04 (46.78)
  2 Blue Team-AM  'A'                                      NT    3:09.00    4  
     1) Rodenkirk, Alex B SR            2) r:+0.18 Warrington, Avery SO   
     3) r:+0.23 Larson, Gabriel FR      4) r:+0.27 Lierley, Jon JR        
     r:+0.69  22.48       46.58 (46.58)     1:09.23 (22.65)     1:33.01 (46.43)
        1:55.26 (22.25)     2:21.62 (48.61)     2:44.03 (22.41)     3:09.00 (47.38)
  3 Gold Team-AM  'B'                                      NT    3:15.63    2  
     1) Wenner, Seth FR                 2) r:+0.23 Calegan, Haden FR      
     3) r:+0.25 Vogel, Martin SO        4) r:+0.26 Rice, Mack SO          
     r:+0.74  23.07       48.31 (48.31)     1:11.55 (23.24)     1:37.18 (48.87)
        2:00.50 (23.32)     2:25.67 (48.49)     2:48.97 (23.30)     3:15.63 (49.96)
  4 Gold Team-AM  'C'                                      NT   x3:18.68  
     1) Nosbisch, Luke M JR             2) r:+0.33 Hausler, Ryan FR       
     3) r:+0.19 Gray, Spencer FR        4) r:+0.15 Cooney, Mark SO        
     r:+0.69  23.74       49.72 (49.72)     1:13.73 (24.01)     1:40.41 (50.69)
        2:03.33 (22.92)     2:28.98 (48.57)     2:51.91 (22.93)     3:18.68 (49.70)
  5 Blue Team-AM  'C'                                      NT    3:28.11  
     1) Simmer, Scott FR                2) r:+0.13 O'Prey, Connor SO      
     3) r:+0.20 Tovey, Jacob FR         4) r:+0.32 Cook, Alex SO          
     r:+0.75  24.06       50.09 (50.09)     1:14.52 (24.43)     1:42.40 (52.31)
        2:06.87 (24.47)     2:33.96 (51.56)     2:59.36 (25.40)     3:28.11 (54.15)
 -- Blue Team-AM  'B'                                      NT         DQ  
     1) Lierley, Zachary FR             2) r:+0.10 Notarianni, Joey SO    
     3) r:+0.14 Tankle, Matt SO         4) r:-0.07 McCarthy, Andrew SO    
     r:+0.73  24.23       51.16 (51.16)     1:14.74 (23.58)     1:40.75 (49.59)
        2:04.87 (24.12)     2:30.91 (50.16)     2:54.88 (23.97)          DQ (50.78)