Go Panthers!
 
 Varsity Letter Club - University of Pittsburgh: Awardees of Distinction
Related Links: VLC Homepage | Coordinator | Events | Membership | Letterwinner Contact Update | Awardees of Distinction | Panther Club Homepage

ABOUT THE VARSITY LETTER CLUB AWARDEES OF DISTINCTION

Since 1961, the Pitt Varsity Letter Club has honored those members who have distinguished themselves in their profession or community, and who, by their accomplishments, have enhanced the value of the intercollegiate athletics program at the University of Pittsburgh.

To be eligible, a nominee must have earned a varsity letter in intercollegiate athletics from the University 25 or more years ago.

In recognition of exemplary professional attainments, of contributions to the welfare and life of the community, and for the honor and prestige that have been brought to the University of Pittsburgh since graduation, the graduates and varsity letterwinners listed below have been elected Awardees of Distinction by the Pitt Varsity Letter Club and a committee of Pittsburgh citizens.

Varsity Letter Club

Year Awardees
1961 Karl Bohren
George I. Carson
Allen K. Collingwood
G. Herbert McCracken
William S. McEllroy
Harbaugh Miller
John B. Sutherland
J. Huber Wagner
1962 Edward B. Baker
Joseph C. Donchess
Frank E. Finley
Jack Harding
Ira R. Hill George F. Kowallis
Norman MacLeod
Leonard M. Monheim
1963 William C. Arthur
George I. Bloom
Harry W. Colmery
Louis N. Colonna
Patrick J. Corr
Herbert Dewar
Robert R. Gaw
Ernest T. Lewis
1964 H.C. Carlson
Lester B. Cohen
Robert E. Grove
Andrew F. Gustafson
Lloyd P. Jordan
Richard M. Simpson
William F. Swanson
Everett E. Utterback
1965 Carl Dallenbach
John T. Dickinson
Marshall Goldberg
J. Steele Gow Sr.
George W. McLaren Jr.
Emil E. Narick
Albert R. Pechan
Paul E. Zehfuss
1966 Alan A. Booth
Charles Hartwig
J.F. Regis Toomey
John Y. Woodruff
1967 Harvey J. Harman
Elmer A. Lissfelt
Herb Stein
James M. Underwood
1968 Robert O. Garvin
Charles M. Hughes
William D. McClelland
John G. Brosky
1969 Joseph R. Kristufek
John P. Michelosen
John A. Schricker
John Earl Weigel Sr.
Year Awardees
1970 Richard M. Conti
Averell E. Daniell
Thomas J. Davies
Michael Radvansky Jr.
1971 J. Clyde Barton
Rocco Cutri
Alfred T. Duff
Edwin F. Fisher
1972 Leyland W. Cook
Harris F. Hawkins
Frank Scott
Ralph C. Wilde
1973 Frank W. Knisley
Lou Mervis
Jack R. Scott
Stephen Zernich Jr.
1974 Frank J. Benedict
Charles M. Gongloff Sr.
Sidney S. Spatz
Virgil Fassio
1975 Walter P. Cummins
William F. Kern
J. Robert LaRue
Ernest B. Bonelli
1976 Axel J. Anderson
Homer D. Butts Jr.
Albin J. Leeson
Frank J. Shea
1977 James Conklin
D. Russell Lindberg
Samuel Musico
Harry Zeller
1978 Nate Apple
Stephen L. Petro
Joseph P. Schmidt
Wallace Zernich
1979 James T. Dattilo
William T. Hughes
John B. Ulam
Lindoro Lauro
Year Awardees
1980 Richard P. Cassiano
John R. Kountz Sr.
Robert W. Timmons
Herbert P. Douglas Jr.
1981 Robert C. Alberts
Robert A. Johnson
Martin S. Kramer
Charles R. Wilson
1982 William Y. Rial
William W. Cieply
James J. Robinson
Theodore A. Schmitt
1983 Arthur D. Boyd
Charles L. Cost
Stuart N. Kline
John H. Wilson Jr.
1984 Thomas G. Bigley
M. Ray Ferguson
Michael R. Zernich
Robert H. Lewis
1985 Donald E. Fisher Jr.
Don L. Hennon
Morton S. Lerner
Leroy L. Lewis
1986 Julius Pegues
Samuel D. Shapiro
James E. Banner
James Theodore
1987 Robert G. Bubb
David R. Kraus
T. Arnold Greene
Andrew J. Kuzneski Jr.
1988 Walter N. Bielich
Daniel R. Kanell
Albert E. Ferrara
William G. Kaliden Jr.
1989 Richard E. Deitrick
J. Paul Martha
Edwin C. Peery
Robert W. Richardson

Year Awardees
1990 William Furrer Jr.
Thomas C. Hall
Richard A. Leeson
Vincent R. Scorsone
1991 William A. DelVecchio
Frederick H. Mazurek
Joseph F. Walton
Regis J. Larkin
1992 Oland Canterna
Heywood A. Haser
Robert G. Lovett
John A. Maczuzak
1993 Thomas Beckett
Brian Generalovich
Barry McKnight
Barry J. Wetzel
1994 Louis "Bimbo" Cecconi
James M. Donahue
Al A. Grigaliunas
Martin Schottenheimer
1995 Robert A. Bazylak
Frank W. Gustine Jr.
Alfred S. Pelaez
K. George Schoeppner
1996 John S. Beachler
George F. Medich
Arnold M. Sowell Sr.
1997 Ralph E. Cindrich
Ludwick Hayden Jr.
Alex J. Kramer
P. Jerome Richey
1998 Edwin E. Assid
Samuel Colella
Steven A. Eiseman
Joseph P. McCain
1999 David A. Blandino
Michael K. Ditka
Serafino "Foge" Fazio
John Guzik
Donna Sanft
Dave Wannstedt
Year Awardees
2000 Vincent J. Bartolotta Jr.
M. Perry Jones
Jerome Matulevic
Bruce D. Murphy Sr.
Robert V. Racunas
Jonathan B. Towne
2001 Leslie S. Block
David R. Havern
David S. Jancisin
Michael T. Jupina
David Natali
Mary Ellen Wyszomierski
2002 Thomas M. Booth
Kirk M. Bruce
Joseph A. Macerelli
John H. Pelusi Jr.
Gail Evans-Potter
John Sikora
2003 Tony D. Dorsett
Charles Hefflin
Joseph A. Luxbacher
George J. Prussin
Louis R. Slaby
George Constantine Yatron
2004 David E. Garnett
William (Billy) Knight
Kenneth E. Macha
Bryant J. Salter
Thomas R. Staab
Kathy J. Stetler
2005 William B. Bannow
Theodore N. Bobby
Raymond M. Cappelli
Joseph Curtin
S. Jeffrey Kondis
Thomas N. Mitrakos
2006 Matthew Cavanaugh
George F. Dieffenbach
Richard J. Gradisek
Benjamin S. Jinks
Robert P. Randall
Carlton Williamson
2007 Debbie Lewis
Mark May
Melanie Joan Nickerson
Thomas E. Richards
Daniel W. Rullo
William M. Sulkowski
2008 James P. Covert
Henry Ford
Nick Generalovich
Donald Nania
Rande Stottlemyer
Rebecca Zuccarelli Verbus
2009 Joe Carroll
Merle DeLuca
Jerry DeMuro
Wayne DiBartola
Cathy R. Gordon
Jerry Minsinger
Year Awardees
2010 Ralph Jelic
Joe Kovacic
J.C. Pelusi
Maria Perez
Dennis Stitch
David Wohlfarth
2011 Jennifer Bruce Scott
Joseph David
Paul G. Patton
Phillip "Papo" Ruiz Lugo
Deborah A. Stinner Ferrington
Carl H. Templin
John L. Verkleeren
2012 Bernie Artman
Tim Grgurich
Cathy Jacobson
Roger Kingdom
John Pidgeon Jr.
Suzanne Pulley Newell
Dan Slain
2013 Beth Baughman DuPree
Alisa S. Collins
John Congemi
Carlos Reisen Jr.
Bill Shay
Charles D. Smith
2014 Marian Cassidy Clark
Renee Henderson Shepherd
Jeffrey Jelic
Ron Linaburg
Joseph Novogratz
Gary Patterson
Lloyd Weston